Step-by-step Solution
Let's solve each part of the problem step by step.
### (a)
The mass of fruit and vegetables is in the ratio \( \text{fruit:vegetables} = 5:7 \).
Let the mass of fruit be \( 5x \) and the mass of vegetables be \( 7x \).
We know that Hassan sells 1.33 tonnes of vegetables. Since 1 tonne = 1000 kg, we have:
\[
7x = 1.33 \times 1000 = 1330 \text{ kg}
\]
To find \( x \):
\[
x = \frac{1330}{7} = 190 \text{ kg}
\]
Now, we can find the mass of fruit:
\[
\text{Mass of fruit} = 5x = 5 \times 190 = 950 \text{ kg}
\]
**Answer for (a):** Hassan sells **950 kg** of fruit.
### (b)
The amount of money Hassan receives from selling fruit and vegetables is in the ratio \( \text{fruit:vegetables} = 9:8 \).
Let the amount received from fruit be \( 9y \) and from vegetables be \( 8y \).
The total amount received is:
\[
9y + 8y = 765
\]
\[
17y = 765
\]
To find \( y \):
\[
y = \frac{765}{17} = 45
\]
Now, we can find the amount received from fruit:
\[
\text{Amount from fruit} = 9y = 9 \times 45 = 405
\]
**Answer for (b):** Hassan receives **$405** from selling fruit.
### (c)
To calculate the average price of Hassan's fruit in dollars per kilogram, we need to divide the total amount received from fruit by the mass of fruit sold.
We already found:
- Amount received from fruit = $405
- Mass of fruit = 950 kg
Average price per kilogram:
\[
\text{Average price} = \frac{405}{950} \approx 0.4263
\]
**Answer for (c):** The average price of Hassan's fruit is approximately **$0.43** per kilogram (rounded to two decimal places).
### (d)
i) Hassan sells oranges for \( \$0.35 \) per kilogram and reduces this price by \( 40\% \).
To find the new price after the reduction:
\[
\text{Reduction} = 0.35 \times 0.40 = 0.14
\]
\[
\text{New price} = 0.35 - 0.14 = 0.21
\]
**Answer for (d)(i):** The new price of oranges is **$0.21** per kilogram.
ii) The price of \( \$0.35 \) per kilogram of oranges is an increase of \( 25\% \) on the previous day's price.
Let the previous day's price be \( p \). The equation for the increase is:
\[
0.35 = p + 0.25p = 1.25p
\]
To find \( p \):
\[
p = \frac{0.35}{1.25} = 0.28
\]
**Answer for (d)(ii):** The previous day's price was **$0.28** per kilogram.
Quick Answer
(a) Hassan sells 950 kg of fruit.
(b) Hassan receives $405 from selling fruit.
(c) The average price of Hassan's fruit is approximately $0.43 per kilogram.
(d)(i) The new price of oranges is $0.21 per kilogram.
(d)(ii) The previous day's price was $0.28 per kilogram.
Answered by UpStudy AI and reviewed by a Professional Tutor