Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

For dinner one night, the family went to the local...

For dinner one night, the family went to the local pizza parlor. The cost of soda was \( \$ 3 \) . If each member of the family had a soda and one slice of pizza, how much did one slice of pizza cost? (5 people) 

8. Draw a tape diagram to represent the situation. 

9. Write an equation that matches the tape diagram. 

10. How much did one slice of pizza cost? 

 

Answer

8.

9.5x+15=37.95

10.4.59

Solution
View full explanation on CameraMath App.