¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

6) You decide to buy milk and orange juice. You bu...

6) You decide to buy milk and orange juice. You buy \( 6 \) gallons of milk and \( 4 \) gallons of orange juice for \( \$ 30.50 . \) A gallon of milk cost \( 50 \) cents more than a gallon of orange juice. Find the cost of a gallon of milk and a gallon of orange juice. 

Answer

\(6m+ 4o= 30.5\\m= 0.5+ o\\m= 3.25\\o= 2.75\)

Solución
View full explanation on CameraMath App.