¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

\(1 \) The cost \( y \) (in dollars) for \( x \) o...

\(1 \) The cost \( y \) (in dollars) for \( x \) ounces of peanuts is represented by the equation \( y = 0.23 x \) . The cost \( y \) (in dollars) for \( x \) ounces of pecans is represented by the equation \( y = 0.45 x \) . Which statement is true? Select all that apply. 

A The cost for peanuts is \( \$ 0.22 \) per ounce less than the cost for pecans. 

B The cost for peanuts is greater than the cost Cor pecans. 

C The cost for \( 8 \) ounces of peanuts is \( \$ 3.60 \) . 

D The cost for \( 8 \) ounces of pecans is \( \$ 3.60 .\) 

Answer

A,D

Solución
View full explanation on CameraMath App.