Still have math questions?

Ask our expert tutors
Arithmetic
Question

\(3 \) kilograms of pellets for \( \$ 11.55 \) or ...

\(3 \) kilograms of pellets for \( \$ 11.55 \) or \( 5 \) kilograms of pellets for \( \$ 17.50 \) 

The unit price for \( 3 \) kilograms of pellets for \( \$ 11.55 \) is \( \$ \square \) per kilogram. The unit price for \( 5 \) kilograms of pellets for \( \$ 17.50 \) is \( \$ \square \) per kilogram. The unit price for \( 3 \) kilograms of pellets for \( \$ 11.55 \) is 

\( \square \) the unit price for \( 5 \) kilograms of pellets for \( \$ 17.50 . \) So, 

\( is the better buy.\) 

Answer

The unit price for 3 kilograms of pellets for $11.55 is $3.85 per kg 

The unit price for 5 kilograms of pellets for $17.50 is $3.5 per kg

 

So, 5 kilograms of pellets for $17.50 is the better buy

Solution
View full explanation on CameraMath App.