Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

Rosa bought \(1\) pound of cashews and \(2\) pounds of peanuts for \(\$10\). At the same store, Sabrina brought \(2\) pounds of cashews and \(1\) pounds of peanuts for \(\$11\). Find the cost per pound for cashews and peanuts. Make sure to define all variables.

Answer

\(1\) pound of cashews costs \(\$4\) and \(1\) pound of peanuts costs \(\$3\).

Solution
View full explanation on CameraMath App.