Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

Nuts worth \(\$ 3\) per lb are to be mixed with \...

Nuts worth \(\$ 3\) per lb are to be mixed with \(8\) lb of nuts worth \(\$ 4.25\) per lb to obtain a mixture that will be sold for \(\$ 4\) per lb. How many pounds of the \(\$ 3\) nuts should be used?

Answer

\(2 lb\)

Solution
View full explanation on CameraMath App.