Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

Fuided Practice: Franco and Caryl went to a bakery...

Fuided Practice: Franco and Caryl went to a bakery to buy desserts. Franco bought \( 3 \) packages of cupcakes and \( 2 \) packages of brownies for \( \$ 19 \) . Caryl bought \( 2 \) packages of cupcakes and \( 4 \) packages of brownies for \( \$ 24 \) . Let \( x \) equal the price of one package of cupcakes and y equal the price of one package of brownies. Determine the exact cost of one package of cupcakes and the exact cost of one package of brownies in dollars and cents. Justify your solution. 

Answer

x = $4.4

y = $4.25

Solution
View full explanation on CameraMath App.