Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

Cak 2.pps 2.1.Ps-12 Think About the Process At a l...

Cak 2.pps 2.1.Ps-12 Think About the Process At a litle-known vacation spot, taxi fares are a bargain. A \( 27 \) -mie tasu ride takes \( 36 \) minutes and costs \( \$ 10.80 \) . You want to find the cost of a \( 44 \) -minute laxi ride. What unit price do you need? You need the unit price \( \$ \) por 

Answer

$0.3     minute

Solution
View full explanation on CameraMath App.