Still have math questions?

Ask our expert tutors
Algebra
Question

A store sells cashews for \( \$ 4.00 \) per pound ...

A store sells cashews for \( \$ 4.00 \) per pound and peanuts for \( \$ 1.50 \) per pound. The manager decides to mix \( 20 \) pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for \( \$ 2.00 \) per pound. How many pounds of cashews should be mixed with the peanuts so that the mixture will produce the same revenue as would selling the nuts separately? 

Answer

5 pounds of cashews

Solution
View full explanation on CameraMath App.