¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

A goldsmith combined an alloy that costs \( \$ 4.3...

A goldsmith combined an alloy that costs \( \$ 4.30 \) per ounce with an alloy that costs \( \$ 1.80 \) per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of \( 200 \) oz costing \( \$ 2.55 \) per ounce? 

Answer

See the solution box

Solución
View full explanation on CameraMath App.