¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

A food store makes a \(7\)-lb mixture of walnuts, cashews, and dates. The cost of walnuts is \(\$1.50\) per pound, cashews cost \(\$1.00\) per pound, and dates cost \(\$2.00\) per pound. The mixture calls for twice as many walnuts as cashews. The total cost of the mixture is \(\$12.00\) . How much of each ingredient did the store use?

Answer

\(2\)-lb of walnuts, \(1\)-lb of cashews, and \(4\)-lb of dates.

Solución
View full explanation on CameraMath App.