¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

A food store makes a \( 11 \) -lb mixture of oatme...

A food store makes a \( 11 \) -lb mixture of oatmeal, crispies, and chocolate chips. The cost of oatmeal is \( \$ 1.50 \) per pound, crispies cost \( \$ 2.00 \) per pound, and chocolate chips cost \( \$ 1.00 \) per pound. The mixture calls for twice as much oatmeal as crispies. The total cost of the mixture is \( \$ 17.00 \) . How much of each ingredient did the store use? 

Answer

x+2x+y=11

2x+1.5(2x)+y=17

x=3,y=2

Solución
View full explanation on CameraMath App.