¿Todavía tienes preguntas de matemáticas?

Pregunte a nuestros tutores expertos
Algebra
Pregunta

A 5-Ib bag of apples costs \( \$ 4.50 , \) and an ...

A 5-Ib bag of apples costs \( \$ 4.50 , \) and an \( 8 \) -ib bag of the same type of apples costs \( \$ 7.52 \) . Greg found the unit brice, which is the constant of proportionality between cost and weight, for each bag of apples. What is the difference in the unit prices? 

Answer

Decimal Form 

\( y \approx 1.007 x - 0.533\) 

Fraction Form 

\( y = \frac { 151 } { 150 } x - \frac { 8 } { 15 }\) 

Solución
View full explanation on CameraMath App.